Любов - велике почуття. Прекрасно, якщо обидва в парі кохають один одного самозабутньо. Нерозділене кохання приносить страждання. А якщо одна любов на трьох? Вийти з любовного трикутника складно, пристрасті киплять такі, що порятунок приходить часом ціною життя.
Цих великих поетів спіткала гірка доля опинитися в любовному трикутнику.
Ліля Брік - Володимир Маяковський - Осип Брик
У 1915 році Володимир Маяковський познайомився з чарівною Лілею Брик, на момент знайомства вона була одружена з Осипом Бриком. Останній поблажливо ставився до флірту вітряної дружини з іншими чоловіками - така поведінка цілком вписувалося в естетику Срібного століття. Вже після другої зустрічі Маяковського з Брік в їх петроградській квартирі поет присвятив Лілі нову поему "Облако в штанах".
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Ніхто з редакторів не хотів її друкувати, тому Осип Брик випустив "Облако в штанах" на власні гроші - він розгледів в Маяковського великий поетичний талант і вирішив його підтримувати.
Дуже швидко письменник і сім'я Бриків стали нерозлучні: вони захоплювалися його творчістю, а він обожнював Лілю. Пізніше вона стала не тільки музою, а й головною ліричною героїнею його творів. Їй Маяковський присвятив поеми "Флейта-хребет", "Люблю", вірш-послання "Лиличка!".
У 1918 році Маяковський написав сценарій до кінострічки "Закованная фильмой", в якій вони з Лілею зіграли головні ролі. Саме тоді Брик усвідомила, що по-справжньому кохає Маяковського, і розповіла про це чоловікові. Після московських зйомок Ліля і Маяковський разом повернулися в Петроград, і поет переїхав до Бриків. Їх "сім'я" була більш ніж екстравагантною: Осип мав постійну коханку на стороні, Ліля заради забави крутила романи з іншими чоловіками, Володимир - з жінками, щоб забути Брик.
Але на жаль, вилікуватися від цієї болючої, що отруює душу прихильності йому так і не вдалося.
Сергій Єсенін - Зінаїда Райх - Всеволод Мейєрхольд
Знайомство відбулося, коли Єсеніну було 22, і він вже був знаменитим поетом, а Райх- на рік старше і всього лише друкарка в газеті есерів "Справа народу", але карколомна красуня.
У той час прихильником Райх був друг Єсеніна поет Олексій Ганін. З самим же Сергунькою, як називали його близькі приятелі, дівчину пов'язували виключно дружні стосунки. Одного разу вони втрьох вирушили в подорож на батьківщину Ганіна, в село Коншин під Вологдою. Ганін наполегливо домагався розташування Райх і, здавалося, успішно. Спостерігав за цим Єсенін несподівано заявив, що шалено закоханий в Зінаїду, і зробив їй пропозицію. Подумавши, вона погодилася.
Після повернення в Петроград молодята деякий час жили порізно і з'їхалися тільки після спільної поїздки в Орел до батьків Райх. Жили на непоганий заробіток поета, приймали гостей, часто ходили в театр. Але щастя було недовгим: Єсенін почав гуляти і пити, п'яним ображав дружину і влаштовував скандали. Незважаючи на очевидну приреченість шлюбу, Райх народила двох дітей - Тетяну і Костянтина. Але їх вихованням поет не займався. Байдужість і розгульний спосіб життя Єсеніна в результаті привели до розлучення.
Після розриву з поетом Зінаїда немов переродилася: вона поїхала до Москви і вступила в Вищі театральні майстерні, якими керував іменитий режисер Всеволод Мейєрхольд. Він був одружений, мав трьох дітей, йому було 47, і він відчайдушно закохався в красуню. Мрія зробити зі своєї музи і коханої велику актрису стала його ідеєю фікс. До слова, у нього це вийшло - Райх стала популярною і шалено талановитою артисткою.
Після розриву з Айседорою Дункан Єсенін раптом зрозумів, що не може без Зінаїди Райх. У своїх пізніх віршах він не раз каявся перед нею. У 1924 році поет написав знаменитий "Лист до жінки".
Так почалися їхні таємні побачення. Мейєрхольд знав про них, мучився, але терпів: занадто любив Райх. Зустрічатися Зінаїда і Єсенін продовжували до самої його смерті, після якої Райх повернулася до чоловіка і прожила з ним у шлюбі ще 13 років.
Олександр Блок - Любов Менделєєва - Андрій Білий
Олександр Блок і Любов Менделєєва, дочка хіміка Дмитра Менделєєва, були знайомі з раннього дитинства. Але саме влітку 1898, коли вони разом працювали над аматорським домашнім спектаклем "Гамлет", вони зблизилися. Вона повністю відповідала образу професорської доньки: була суворою і неприступною гімназисткою. Блок в ті роки ще не був "тим самим" Блоком - йому тільки треба було стати відомим поетом.
Руки і серця Менделєєва він попросив набагато пізніше і обвінчався з коханою тільки в 1903 році.
Поет слідував вченню філософа Володимира Соловйова і вірив в теорію Вічної жіночності. Тому між Блоком і Менделєєва так і не сталося інтимної близькості. Для нього вона була чистим ангелом, якому він присвятив "Вірші про Прекрасну Даму".
"Справжня пристрасть безгрішна, бо духовна, в ній немає чорної крові, плоті, чудовиська безсоромного і бездушного", - писав він.
Платонічна любов була для молодої жінки нестерпна, вона любила чоловіка з усією пристрастю і закликала його до нормальних шлюбних стосунків:
"Не треба цілувати в листах ноги і плаття - цілуй губи, як я хочу цілувати, довго, гаряче".
Так для багатьох поетів-друзів чоловіка Блоку стала предметом поклоніння. Символісти і містики обожнювали її, вважали чистою і непорочною. Під чарівність Менделєєва потрапив близький друг Блоку Андрій Білий. Незабаром він уже не просто захоплювався нею як Прекрасною Дамою, а й пристрасно любив як земну жінку.
Менделєєва відповіла Білому взаємністю, але йти від чоловіка не поспішала. Білий не виніс мук совісті і розповів своєму близькому другові Блоку про почуття до Менделєєва, причому сама Любов була присутня при цій розмові. За спогадами Білого, Блок лише сказав: "Що ж ... Я радий ...".
Наступний рік був болісним для всіх учасників любовного трикутника: Менделєєва розривалася між двома чоловіками, а вони мучилися її невизначеністю. Відносини між поетами остаточно засмутилися. Але саме ця гнітюча ситуація надихнула Блоку написати п'єсу "Балаганчик", в якій він розповів про свій дивний сімейний стан.
В Наприкінці 1907 року Менделєєва прийняла остаточне рішення, повернулася до чоловіка, а Білого попросила більше не з'являтися на порозі їхнього будинку. Але того сімейного життя, про яке мріяла Менделєєва, вони так і не зажили. Через деякий час Блок захопився актрисою Наталією Волоховою, а потім і оперною співачкою Любов'ю Андрєєвої-Дельмас. У Менделєєвої теж з'являлися нові коханці, від одного з яких вона навіть народила дитину.
Дмитро Мережковський - Зінаїда Гіппіус - Дмитро Філософів
18-річна Зінаїда Гіппіус і 22-річний Дмитро Мережковський познайомилися в Боржомі влітку 1888 року. Серце дівчини відразу підкорили серйозність, розум і мовчазність поета. Мережковський же побачив в Гіппіус однодумця, ерудованого і розуміючого співрозмовника.
Почуття Мережковського були сповнені потягу або серцевої прихильності, а скоріше грунтувалися на повному збігі поглядів і інтересів.
Мережковський проповідував особливу форму відносин, а саме - "Троїстий устрій світу". Він марив про встановлення Царства Третього Завіту, в якому не було б конфлікту між плоттю і духом. Гіппіус розділяла погляди чоловіка, так як чоловік не цікавився їй як жінкою - і у них обох часто виникали романи на стороні. На побутовому рівні Гіппіус і Мережковський мріяли створити союз з декількох людей, об'єднаних не тільки інтимної, але і глибокої духовної та інтелектуальної зв'язком, і вибрали для "троїстого союзу" красивого, витонченого публіциста і літературного критика Дмитра Философова.
Цей союз існував майже 15 років: Філософів був соратником, союзником і товаришем Мережковського, але ніколи - коханцем. Вони жили під одним дахом, разом приймали гостей і подорожували тільки втрьох. Дослідники вважають, що Гіппіус щиро любила його як чоловіка, хоч він і відкинув її.
За свою поетичну кар'єру вона лише одного разу написала вірш від імені жінки і присвятила його саме Філософову. Розрив Мережковський з Філософовим стався в 1920 році: подружжя виїхали в еміграцію в Париж, а він залишився у Варшаві для підпільної боротьби з більшовиками.
Нагадаємо, як великий філософ Френсіс Бекон помер від лап снігової курки.
Як повідомляв портал "Знай.uа", вісімнадцятирічна Мері Шеллі написала на спір найбільший роман, уклавши парі з Джорджем Байроном і своїм чоловіком.
"Знай.uа" писав, цікаві факти з життя письменника-романтика Олександра Гріна.