Вчені з'ясували, що стародавні майя найбільше цінували сіль. Так вони у великих кількостях добували її і використовували не тільки в повсякденному раціоні, але і для консервації риби і м'яса. Про це повідомляє Proceedings of the National Academy of Sciences.
Антропологи Хізер Маккіллоп з університету штату Луїзіана і Казуо Аояма з університету Ібаракі в новому дослідженні вивчили під мікроскопом 20 кам'яних знарядь, знайдених у Пайнс Крик. Вчені сподівалися дізнатися, що з ними робили майя.
І судячи по зносу каменів, частину з них використовували в якості скребків, щоб знімати шкуру з тварин або луску з риби, деякими різали рибу або м'ясо, а ще кілька знарядь служили для стругання деревини. Іноді каміння використовували для кількох цілей одразу.
Майя добували сіль, в тому числі, в прибережній лагуні, яка знаходиться на півдні сучасного Белізу. На березі були солеварні Пайнс Крик, в яких отримували сіль, нагріваючи і випаровуючи морську воду.
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Приємна несподіванка: в Україні почали знижуватись ціни на деякі овочі
Також в цій місцевості майя солили рибу і туші ламантинів. Кістки цих тварин знаходили поблизу солеварень.
У Пайнс Крик археологи знаходили залишки вмонтованих в дно квадратних дерев'яних конструкцій, в яких вода випаровується на сонці, і черепки від судин, в яких кип'ятили воду, щоб отримати сіль.
Як вважають антропологи, індіанці робили брикети солі, які потім перевозили в сусідні поселення на узбережжі і всередину країни.
Так поряд із зернами какао і тканинами майя використовували в якості грошей стандартизовані за розмірами брикети солі.
Всередині країни великим попитом користувалися м'ясо і риба, у тому числі в таких великих містах, як Тікаль і Калакмуль.
Мабуть, індіанці перевозили продукти та соляні брикети по річках на каное. Про це свідчать залишки дерев'яних весел і каное, які раніше знайшли в Пайнс Крик.
Дослідники з'ясували, Пайнс Крик в одній з конструкцій розміром 6*8 метрів індіанці отримували приблизно 56,7 кілограмів солі в день або більше шести тонн солі за сухий сезон, який тривав чотири місяці, з березня по червень.
Таким чином одна конструкція могла забезпечити сіллю близько 2,3 тисяч чоловік в день протягом року.
Також вчені дізналися, що стародавні майя, які жили в класичний період в долині Копан, створили мережу з торгівлі дикими тваринами. Вони приносили в жертву, використовували для вичинки шкір або в їжу великих котячих, оленів і крокодилів.
Нагадаємо, яким був раціон римського воїна.
Як повідомляв портал "Знай.uа", звичайному обіду вікінгів заздрила вся Європа.
Також "Знай.uа" писав, про грубий раціон сурових спартанців, від якого мурашки по шкірі.