У четвер, 29 листопада, на конференції Асоціації з Вивчення Доісторичного періоду в Музеї Ізраїлю представили світові унікальну кам'яну маску, знайдену на південь від Хеврона. Дослідники припускають, що маска має відношення до культу предків, який розвинувся в той період.
Роні Лупу з Управління Аничностей каже, що маску могли носити під час ритуалів поклоніння предкам.
"Маска унікальна не тільки сама по собі, але і через те, де вона була знайдена. Маска з великою ретельністю витесана з жовтого вапняку. На краях маски просвердлені чотири дірки - можливо, для того, щоб прив'язувати маску до обличчя. Мова йде про дуже високого ступеня обробки, маска симетрична, на ній навіть видно вилиці", - зазначає Лупу.
Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Українців попередили про три місяці без пенсії: у кого будуть проблеми з ПФУ
Зроблена з рожево-жовтого вапняку, маска у вигляді людського обличчя, має чотири отвори, просвердлені по периметру.
Пані Лупу допускає, що Отвори, просвердлені з боків маски, вказують на те, що її також підвішували, коли виставляли на загальний огляд.
"Камінь добре відшліфований, а риси обличчя ідеальні і симетричні, навіть вилиці. У маски чіткі контури носа і рот з виразними зубами", - сказав археолог Роніт Лупу.
Археолог Омрі Барзілай говорить, що подібні маски асоціюються з періодом аграрної революції, переходом від економіки полювання і збиральництва до осілості і сільськогосподарським громадам, та відповідними змінами в соціальній структурі та ритуально-релігійної активності.
Також фахівці відзначили, що маска була перехоплена підрозділом боротьби з грабіжниками Управління Античності Ізраїлю у злодіїв, які грабують археологічні пам'ятки. Маску, по всій видимості знайшли в районі Пнів Хавер. Всі деталі інциденту до кінця не ясні.
За існуючими даними, світові відомі лише 15 подібних масок, і тільки про дві були точні відомості, де вони знайдені. Інші маски розпорошені по приватних колекціях і їх дослідження практично неможливе. Знахідка вказує на те, що південні пагорби Хеврона в той далекий період були центром виробництва таких масок та релігійної активності в регіоні.
Як повідомляв портал "Знай.uа", на дні Чорного моря археологам вдалося знайти найдавніший непошкоджений корабель.
Також "Знай.uа" писав, археологи вважають, що знайшли імовірно перстень Понтія Пілата, який був виявлений під час розкопок в Єрусалимі 50 років тому.