Вченим вдалося зробити неймовірне відкриття, яке змінює сучасні уявлення про середньовічне суспільство. Дослідники, що вивчали раціон черниць, які проживали в монастирі Дальхайм в німецькій федеральній землі Рейнланд-Пфальц знайшли дорогоцінний лазуритовий пил на зубному камені. Про це повідомило наукове видання Science Advances.

Як засвідчив радіовуглецевий метод, знайденій жінці було 40-60 років, а вона жила в період від 970 до 1162 року. Судячи з усього, вона вела звичайне життя черниці, присвячуючи себе молитві і праці. Але її працю був незвичайним.

Абеляр і Елоїза. Так могли виглядати освічені жінки в XI-XII століттях в Європі

Популярні новини зараз

Зміни в правилах обміну валюти: заначка може перетворитися на розчарування

Терміново біжіть до супермаркету, поки не почалися тривалі відключення світла: що потрібно купити кожному українцеві

Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять

Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція

Показати ще

Фахівці встановили, що синій пил – найдрібніші частинки ляпіс-лазурі. Очевидно, жінка була художницею, яка малювала мініатюри в рукописах, а фарба потрапила на зуби, бо як інші її колеги вона облизувала пензлик, щоб її кінчик залишався гострим.

"Зубний камінь – приголомшливий матеріал. Це єдина частина тіла, яка кам'яніє ще за життя. Він зберігає історію людини, частинки їжі. Це справжня капсула часу", - каже старший дослідник інституту Макса Планка доктор Христина Варринер.

Раніше історики були впевнені, що в середньовіччі художниками були виключно чоловіки. Досі вважалося, що мініатюрист – чоловіча робота. І тільки кращим з кращих довіряли роботу з ляпіс-лазур'ю – дорогоцінною фарбою, яка в середньовіччі дійсно коштувала на вагу золота. Це означає, що книги переписували і в жіночих монастирях.

"Ці жінки зникли зі сторінок історії, стали невидимками. Від них не залишилося нічого – ні імен, ні книг, ні картин - фрагмент гребінця і кілька згадок в текстах. Тепер у нас є матеріальне джерело", - говорять дослідники.

У середньовіччі було відоме тільки одне джерело ляпіс-лазурі - шахта, розташована в горах Бадахшана, в Афганістані. Видобувні там мінерали Великим шовковим шляхом доставлялися в Італію, де їх подрібнювали і перетворювали в дорогоцінну фарбу - ультрамарин. Сама її назва говорить про те, що прийшла вона з-за моря.

Альбрехт Дюрер, "Христос серед учителів", 1506 рік

Варто відзначити, що знаменитий нідерландський художник-живописець Ян Вермеєр використовував цей цінний кольоровий пігмент для своїх картин, як і задовго до нього Альбрехт Дюрер.

Нагадаємо, унікальні твори мистецтва, міста, руїни, інтригуючі рідкісні гробниці і дивні скелети, знайдені археологами – все це дозволило дізнатися про древню цивілізацію цікаві подробиці.

Як повідомляв портал "Знай.uа", вченим Білефельдського університету в Німеччині вдалося викрити міф про "ефект Мони Лізи". Феномен виникає у випадках, коли герой зображення спрямовує свій погляд "на камеру".

Також "Знай.uа" писав, вчені з Рочестерського університету в США вивчили картини Клода Моне і стверджують: родоначальник імпресіонізму створив полотна, які "маніпулюють глядацьким сприйняттям".