Один з найбільш потужних опорних вузлів "Лінії Сталіна" - "Гульская міна" розташувався біля села Гульськ в Житомирській області. Це одне з найвідоміших фортифікаційних споруд часів Другої світової війни. Про це повідомляє проект ESCAPE на сайті Times.Zt.

Відомо, що Гульская міна входить до складу Новоград-Волинського укріпрайону - комплексу фортифікаційних споруд на східному березі річки Случ.

Вона вважалася другим укріпленням за міцністю, першим – була фортифікація Могилєва-Подільського району.

Популярні новини зараз

Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей

Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі

Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав

Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус

Показати ще

Міна ділилася на Північну і Південну і була довжиною 515 метрів, включаючи всі підземні комунікації.

Товщина стін Дотів сягала від 1 до 1,5 метра. Зміцнення стояло на підвищенні, відкриваючи гарнізону широкий огляд річки. Всі підземні споруди були вирубані в скельному грунті на глибині від 10 до 15 метрів і були посилені залізобетонними секціями.

Весь укріпрайон, побудований у 1932-1939 роках, має загальну протяжність 120 кілометрів. Гульская міна є зразком фортифікаційного мистецтва того періоду.

Будівництво проводилося у два етапи. Спочатку побудовані підземні приміщення, що включали склади, медпункт, спецкімнати для обладнання, вбиральні, кімнати відпочинку і колодязь.

Пізніше озброєння зробило крок вперед і знадобилося модернізувати зміцнення, створивши місця для гармат, які захищали підступи до річки з лівого берега. Були передбачені місця для установки кулеметів типу "максим".

У південній частині міни знаходиться величезна кількість підземних приміщень, які нагадують ціле місто під землею.

В Україні більше немає Дотів таких масштабів. "Гульская міна" по праву вважається найсильнішим укріпленням з усіх, що входили в "Лінію Сталіна".

На сьогоднішній день збереглися лише стіни, всередині не залишилося жодного обладнання. Тут часто проводяться екскурсії, але при цьому доступ всередину завжди вільний.

Нагадаємо, через роки після Другої світової війни виявили мережу недобудованих тоннелей по всій Німеччині.

Як повідомляв портал "Знай.uа", у Адольфа Гітлера було близько десятка польових ставок "Вервольф". Одна з них розміщувалася під Вінницею, у лісовому масиві селища Стрижавка.

Також "Знай.uа" писав, стала відома справжня причина смерті Сталіна.