У суботу, 13 травня, відзначають народне свято Яків Теплий. У православному церковному календарі це дата вшанування пам'яті апостола Якова Зеведеєва, брата апостола Іоанна Богослова.
Люди прозвали цей день "Теплим" за те, що в цей час після холодів, що затягнулися, нарешті наступало справжнє тепло.
Яків Теплий 13 травня: історія життя святого
Святий Яків із братом Іоанном були рибалками. Ісус Христос закликав їх проповідувати євангелію. Після того, як Святий Дух зійшов на апостолів у Єрусалимі, Яків вирушив у кругосвітню подорож нести Боже Слово.
Потім він протистояв фарисеям і продовжував нести вчення про Христа як Месію і Спасителя світу знову в Єрусалимі. Щоб довести хибність його вчення, юдеї найняли філософа Гермогена. Після довгих дискусій з Яковом, у яких також брав участь учень філософа, вони обидва повірили в Господа, спалили язичницькі книги та прийняли Хрещення.
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень
Яків Теплий 13 травня: традиції свята
За старим стилем Яків Теплий – був останнім днем квітня. Він закриває весільну пору. До цього терміну закінчувалися запаси товарів. Тому накрити багатий стіл було проблематично. Другою причиною були польові роботи. До того ж у народі щиро вірили, що якщо у травні одружуватися, то все життя доведеться потім мучитися.
Ще цього народного свята прийнято перед далекою дорогою обтертися або викупатися у воді розтопленого березневого снігу. До наших днів збереглося повір'я, що вона здатна вберегти хвороби, які з цього періоду починають гуляти по землі. Існує легенда, що взимку застудні захворювання тримають під замком у снігових горах. Після того, як сонце розтопить снігу, хвороби вириваються на волю і чіпляються до простого люду.
Людей, що народилися в травні, вважали нещасливими через схожу причину - "в травні народитися - все життя маятися" . Цим прикметам є просте побутове пояснення. Життя наших предків було тісно пов'язане з природою, від нього і залежало. Такі свята, як народження і весілля на Русі відзначали з особливим розмахом, тому що вважалося, що чим краще накриті святкові столи, тим щасливішим і благополучнішим у житті буде народжена чи створена сім'я.
А на травень припадав самий розпал сільськогосподарських робіт. З цього приводу казали: "Один травневий день може нагодувати рік". Зрозуміло, що пропускати цей час, витрачаючи його на гуляння, було не можна. Крім того, про які частування могла йтися, коли все м'ясо було з'їдено в М'ясоїд та післяпасхальні дні, а жито пішло в сівбу.
Нагадаємо, що час любити Україні ще більше: 10 невідомих вам фактів про Карпати, які захочеться розповісти всім.
Раніше ми повідомляли про небезпеку хвороби Лайма або енцефаліту: лікарка розповіла, як уберегтися від укусів кліщів.