Гладіолус - дуже гарна квітка, яка буде окрасою будь-якої ділянки. Також з ним виходять вишукані та шикарні букети.
Звичайно, як будь-яка горда квітка гладіолус вимагає і особливого догляду. Про основні секрети врощування цієї квітки ми розповімо нашим читачам, щоб усі сусіди були в захваті від вашої ділянки.
Існує цілих 9 дуже важливих правил вирощування цієї прекрасної квітки.
1. Місце посадки
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте
Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців
Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня
Його бажано змінювати щорічно. Або ж вирощувати гладіолуси на одному місці не більше 2-3-х років. При цьому врахуйте, що рослина любить світло і не переносить холодних і рвучких вітрів.
2. Грунт
Для гладіолусів підійде практично будь-який грунт. Вони не надто вимогливі до нього. Але не варто забувати, що на ділянці з легким грунтом потрібно частіше виробляти поливи, а з важким - розпушування.
3. Обробка цибулин
Перед посадкою цибулини рекомендується обробити стимуляторами росту (Імуноцитофітом, Гетероаксисин, Гуматом натрію). А щойно придбаний матеріал не зайвим буде обробляти Фондазолом або Оксихомом для профілактики грибних і бактеріальних захворювань.
4. Час посадки цибулин
Існує і загальне правило для всіх регіонів: потрібно висаджувати, коли ґрунт на глибині 10 см прогріється до 10ºС.
Помічено: Коли листя на березі стане розміром з п'ятикопійчану монету - час приступати до посадки. Для дорослих цибулин приблизна схема посадки така: 15-20 см в ряду і 30-40 см між рядами, для дітки - 5-7 см в ряду і 15-20 см між рядами. Глибина посадки зазвичай становить три діаметри бульбоцибулини.
5. Підживлення
На родючих, щорічно удобрюваних (перегноем, компостом) грунтах можна обійтися і без підгодівель. А якщо земля бідна, у червні гладіолусам важливіше всього отримати азот і калій, в липні - азот, калій і фосфор, а в серпні - тільки калій і фосфор. Дозування - по інструкції на упаковці.
Підживлення бажано давати дробово (невеликими частинами), поєднуючи їх з поливами. І пам'ятайте, що не можна застосовувати свіжий гній.
6. Грамотний полив
Поливати рослини потрібно рясно, але раз на 5-10 днів. Це залежить від стану ґрунту, адже коріння може йти на глибину до 40 см.
Краще всього поливати гладіолуси ввечері теплою водою. І врахуйте, що достатньо зволоження ґрунту особливо важливо, коли виходить 3-4-й лист, так як саме в цей час формується цветонос.
7. Боротьба з шкідниками і хворобами
Профілактичну обробку проти основних шкідників (попелиці, гусениць, тріпсів і павутинного лісу) слід проводити 2-3 рази за літо будь-яким інсектицидом (Карбофосом, Актелліком, Фітоверм. Також можна використовувати відвари або настої тютюну, чистотілу, деревію, але вони менш ефективні, тому кількість обробок доведеться збільшити.
Для захисту від хвороб 2-3 рази за сезон гладіолиси слід обробити фунгіцидами (Мідним купоросом, Xомом, Окcихомом). Особливо це важливо в дощове літо. І обов'язково своєчасно видаляйте з ділянки хворі рослини, щоб зараза не перекочувала на здорові.
8. Викопування цибулин
Не варто запізнюватися з викопуванням гладіолусів, особливо якщо осінь стоїть холодна і дощова. Якщо правило, рослини готові до збирання через 4-6 тижнів після цвітіння, це приблизно в середині вересня. Але навіть в умовах сухої і теплої осені - не пізніше 15 жовтня.
Після викопування рослин потрібно видалити їх стебла, а цибулини - промити в проточній воді за допомогою друшляка. Потім скласти в капроновий мішечок для обов'язкової обробки інсеитицидом і ще раз промити у воді.
Сушити цибулини гладіолусів слід тиждень при температурі 25-28ºС, а потім 6-8 тижнів при температурі не нижче 20-22ºС. Пам'ятайте: їх краще пересушити, ніж недосушити.
9. Зберігання цибулин гладіолусів
Ідеальна температура для зберігання - 4-6ºС при вологості 60-70%. Зберігають цибулини в льосі, підвалі або на утепленому балоні. У міській квартирі доведеться знайти найхолодніше і обов'язково сухе місце, далеко від радіаторів. Можна зберігати і на підвіконні, загорнувши бульбоцибулини в кілька шарів паперу, але не біля самого скла.
При порушенні температурного режиму у деяких сортів вже в лютому з'являються паростки. За 3-4 тижні до посадки всі ростки понад 5 см потрібно видалити. На момент посадки прокинуться ще 1-2 сплячі бруньки.
Нагадаємо, що огірок росте криво та змінює колір: топ-3 способи, як "вилікувати" городнього виродка.
Раніше ми повідомляли, що немає городу - не біда: як придбати домашню зелень, 7 порад для вирощування на підвіконні.