Чай - це напій, який щодня вживають мільйони людей по всьому світу - він тішить своїм смаком і іноді корисними властивостями.

Чай і зігріває, і заспокоює, і бадьорить... але частину корисних якостей ви просто не можете розкрити через те, що його неправильно приготували.

Чайний пакетик, скріншот: Youtube

Наприклад, ви можете використовувати неякісне заварювання, бо вибір чаю просто величезний. Звертайте увагу не тільки на виробника, а й намагайтеся вибирати крупнолистовий чай, який, на жаль, коштує дорожче, але який подарує м'який та яскравий смак. А ще ви могли не знати, але деякі сорти розкриваються лише через кілька заварювань.

Крім цього, дуже важливо підбирати правильну температуру для заварювання. Зазвичай для чаю потрібен окріп - 95 градусів. Але листя зеленого або білого чаю таким чином можна обпалити та зіпсувати – для них потрібні 75-85 градусів. Чим більша ферментація чаю, тим вище градус води необхідний.

Популярні новини зараз

Діятимуть оперативніше: ТЦК наділять новими повноваженнями

У Мінагро спрогнозували ціни на картоплю: до чого готуватись

Більше жодної дистанційки: Міносвіти хоче повернути всіх за парти

Українських дітей можуть не пустити за кордон: оголосили нові правила

Показати ще

Чайний пакетик, скріншот: Youtube

Насамкінець варто відзначити, що ви можете неправильно підбирати посуд - потрібний посуд зі скла, порцеляни або глини. Крім того, забудьте про те, щоб розбавляти напій водою. І запам'ятайте, що чай не потрібно заварювати по 15-20 хвилин. Чорному чаю вистачить і 3-5 хвилин, зеленому та білому – 3 хвилини.

Нагадаємо, для кого кава - заборонений напій: навіть одна філіжанка може вдарити по здоров'ю

Як повідомляв "Знай.ua", вино з ягід, яке зможе зробити кожен: з ним ви забудете дорогу в алко відділ, простий рецепт

Знай.ua писав, горілка з картоплі, яка не тільки підніме настрій, але і зніме зубний біль: рецепт часів Другої світової